Mi az a HTTP/2 és hogyan lehet felhasználni a SEO célok eléréséhez? Milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve mennyi ráhatása van a weboldal SEO-jára?
A mai cikkben ezekre a kérdésekre keresünk választ, hogy lehetőség szerint tovább tudjuk optimalizálni az oldalunk helyezését a Google találati listájában.
Akik már egy ideje foglalkoznak keresőoptimalizálással, SEO-val már biztos találkoztak a Lighthouse elemzővel. A szoftver elemzési összegzésébe olykor meg szokott jelenni, hogy az oldal betöltését lehetne javítani HTTP/2 -vel.
Ebben a cikkben megnézzük mi is az a HTTP/2 és hogyan használhatjuk fel a weboldal készítés lépéseként a betöltődési sebesség javítására.
Mi az a HTTP/2?
A HTTP/2 feladata, hogy szabályozza a böngésző és a szerver közötti kommunikációt, ahonnan az adott oldal betöltése történik.
A HTTP/1 volt az elődje, a HTTP/2-t hivatalosan 2015 -ben szabványosították.
A Google már 2020 novemberében megerősítette, hogy elkezdik feltérképezni a HTTP/” URL-eket. John Mueller 2021 májusában már meg is erősítette, hogy az ilyen URL-ek felét már sikerült is felülvizsgálni.
Ez a gyakorlatban azt jelenti a felhasználókra nézve, hogy az oldalak betöltése gyorsabb lesz a szerverekről, ezért javulni fog a felhasználói élmény.
A HTTP/2 -ről
A multiplex funkciónak köszönhetően több kérés is képes párhuzamosan futni, mely növeli a teljes oldal betöltési sebességét..
A lekérdezések tartalma lényegében ugyanaz marad, csak a kezelés módja változik.
A HTTP/2 hasznos tulajdonsága a “server push”, mely azt jelenti, hogy a szerver képes egyszerre több lekérdezésre is válaszolni.
Egy fontos negatívum van a HTTP/2-vel kapcsolatban, hogy nem minden böngésző támogatja, ennek ellenére 2015-ben a nagyobb böngészőkben már működött az új protokoll. Ennek ellenére érdemes megbizonyosodni arról, hogy a weboldal látogatói által használt böngészők támogatják-e.
A Caniuse.com megmutatja, hogy mely böngészők támogatják a HTTP/2 protokollt.
SEO előnyök
Természetesen a HTTP/”pozitív hatással van a SEO-ra, mivel javítja a felhasználói élményt.
A Google megerősítette, hogy a HTTP/2 nem befolyásolja a weboldalak helyezését a keresőmotorokban, ennek ellenére az oldal felismerésben már szerepet fognak játszani.
Összességében befolyásolni tudja a felhasználói élményt ez által pedig növeli a látogatottságot, ami pedig magasabb konverzióhoz vezet.
HTTP/2 használata
A HTTP/2 használata elsősorban a szervertől függ. Ezért ha valamilyen oknál fogva nem működik az ilyen protokollal ellátott lekérdezés, akkor mindenképpen a szerver üzemeltetőjéhez és/vagy rendszergazdájához érdemes fordulni.
Amennyiben a szerver támogatja a HTTP/2 protokollt, úgy a tartalom automatikusan megjelenik. Amennyiben bizonytalanok vagyunk a működéssel kapcsolatban, úgy egy CDN szerver beállításával biztosíthatjuk a működést.
A http2.pro webhely segítségével ellenőrizheti, hogy a kiszolgáló támogatja -e a HTTP/2 protokollt.
Vélemény, hozzászólás?